Mikroregion Zábřežsko 


Dnes je: 18. 4. 2024
Svátek má: Valérie


Počet návštěv:Mapový portál

Informační centrum


Zápis a usnesení_VH MiZ_3_20.6.23 [PDF, 320.49 KB]

10. 7. 2023


Pozvánka na Den Mikroregionu Zábřežsko v Postřelmůvku [PDF, 687.8 KB]

14. 6. 2021 Srdečně Vás zveme na setkání obyvatel našeho mikroregionu, které se uskuteční v Postřelmůvku, v sobotu 19. 6. 2021 od 9,00 hodin.


Pozvánka na houslový koncert Pavla Šporcla v Postřelmově [JPG, 612.87 KB]

16. 9. 2020  


Pozvánka na koncert Miroslava Palečka v Postřelmově [PDF, 3.34 MB]

16. 9. 2020  


Pozvánka na setkání seniorů ve Vyšehoří 18. 9. 2020 [PDF, 5.18 MB]

16. 9. 2020 Setkání seniorů se letos uskuteční podruhé, naše seniory přivítá obec Vyšehoří. Těšíme se na Vás s bohatým programem, ve venkovním areálu hřiště,  v pátek 18. září od15,00 hodin.  


Úvod Aktivity Projekty Cyklistické trasy v mikroregionu

Cyklistické trasy v mikroregionu

 

Zábřežsko je díky mírně kopcovitému terénu ideálním místem pro cykloturistiku. Rozmanitost a členitost krajiny přitom nabízí zajímavé možnosti – od nenáročných tras vhodných pro rodinné vyjížďky, po terény určené zdatným cyklistům.

V průběhu roku 2006 bylo na území mikroregionu Zábřežsko vyznačeno 7 nových cykloturistických tras, kterým byla Klubem českých turistů přidělena čísla 6228, 6229, 6230, 6231, 6232, 6233 a 6234. Současně byla doznačena stávající cykloturistická trasa číslo 6203. 

Značené cyklotrasy jsou vedeny terénem s rozličnou kvalitou povrchu:

  • Kvalitní povrch. Jedná se (až na malé výjimky) o asfalt, dobrou dlažbu, kvalitní beton nebo hladké a tvrdé povrchy ze šotoliny, štěrkodrtě nebo písku. Nerovnost komunikace ve větším rozsahu je výjimkou.

  • Horší povrch. Jedná se o částečně rozbitý asfalt nebo dlažbu, panely, rozbitý beton, makadam, většinu zpevněných lesních a polních cest.

  • Přírodní povrch. Obvykle se jedná o pěšiny a o nezpevněné lesní a polní cesty. Povrch komunikace mohou tvořit i nerovnosti a překážky, např. výmoly, kořeny, kameny, úzká místa.

 

V popisu tras níže je použito hodnocení obtížnosti se zařazením do tří kategorií. Toto zařazení v sobě zahrnuje i hodnocení povrchu cyklotrasy:

  • Lehká. Podélný profil trasy nemá ve většině případů obtížná stoupání a klesání. Na trase je spíše kvalitní povrch. Vhodné pro rodiny s dětmi a starší občany.

  • Středně těžká. Na trase se občas vyskytují obtížnější klesání a stoupání. Povrch trasy může být různý.

  • Těžká. Trasa je složena z obtížných klesání a stoupání. Povrch trasy může být různý. Trasa není vhodná pro děti a starší občany.

Jako poslední doplňující kritérium je „ vhodnost“, kde uvádíme typ kola, který je pro danou trasu ideální, popř. i další typ kola, který je s určitým omezením možno také použít:

  • Silniční kolo (S)

  • Trekingové (T) nebo krosové (K) kolo

  • Horské (H) kolo

Trasa 6232 (pracovní označení Z1): Hoštejn – Hněvkov – Lupěné – Zábřeh – Lesnice – Rohelská Bouda

trasa 6232Cyklotrasa odbočuje ze stávající značené cyklotrasy č. 521, vede dále po zpevněné polní cestě údolím Moravské Sázavy a současně podél železniční trati č.270, využívá také z části silnice III. třídy. Začíná v Hoštejně a pokračuje přes Hněvkov, Lupěné, Zábřeh, Lesnici a končí na značené cyklotrase č. 6114 u Rohelské Boudy. Navrhovaná cyklotrasa je významnou spojnicí již stávajících cyklotras č. 521, č. 51, a č. 6114. 

 

Délka cyklotrasy:       23,6 km
Obtížnost:                   lehká až středně těžká
Vhodnost:                   S, v části za Lesnicí spíše T a H

 

Trasa 6234 (pracovní označení Z2): Jahodnice – Krchleby – Bušínov – Lupěné

trasa 6234Trasa začíná v Jahodnici kde navazuje na již vyznačenou cyklotrasu č. 4063. Ve své první části vede po zpevněné lesní cestě a dále po místních komunikacích a komunikacích III. třídy. Tyto komunikace se vyznačují horším povrchem. Trasa končí u obce Lupěné, kde se napojuje na navrhovanou trasu Z1.
 
Délka cyklotrasy:        11 km
Obtížnost:                   středně těžká trasa
Vhodnost:                   T, H (horší povrch)
 
 
 
 
 
 
 
Trasa 6203 (pracovní označení Z3): Krchleby – Pobučí – Jestřebí - Jestřebíčko
 
trasa 6203Navazuje na nově vyznačenou cyklotrasu Z2. Začíná v Krchlebech a pokračuje po silnici III. třídy směr Pobučí, Jestřebíčko, kde končí. Předpokladem je pokračování po trase Z1 směrem na Zábřeh.
 
Délka cyklotrasy:        8 km
Obtížnost:                   lehká až středně těžká
Vhodnost:                   S, K

 

 

 

 

Trasa 6233 (pracovní označení Z4): Zábřeh – Leština - Lesnice

trasa 6233Trasa vede ze Zábřehu do Leštiny a pokračuje dále do Lesnice. Vede po silnici II/315. U Lesnice se napojuje na stávající značenou cyklotrasu č.51.
 
Délka cyklotrasy:        3,5 km
Obtížnost:                   lehká
Vhodnost:                   S, T

 

Trasa 6228 (pracovní označení S1): Štíty – Jedlí – Václavov – Růžové údolí - Zábřeh

trasa 6228Trasa začíná cca 1 Km pod Štíty ve směru na Jedlí. Odbočuje ze značené cyklotrasy č. 521. Odbočí na lesní cestu s místy zhoršeným povrchem, kde se napojuje na silnici III. třídy. Dále pokračuje po silnici II/368 přes Svébohov, dále Václavov, Růžové údolí a po silnici II/315 vede až do Zábřehu, kde končí.
 
Délka cyklotrasy:        11,5 km
Obtížnost:                   středně obtížná
Vhodnost:                   T, H     

 

 

 

 

Trasa 6229 (pracovní označení S2): Cotkytle – Jedlí – Písařov - Čečel

trasa 6229Náročnější trasa s nádhernými přírodními scenériemi. Začíná pod vrcholem Čečel na značené cyklotrase č. 4071 a pokračuje po lesní pěšině směrem na Písařov, odtud pak dále po silnici III. třídy. Před Jakubovicemi vede cca 300 po silnici I/11 a odbočuje opět na lesní cestu a pokračuje po lesních a polních cestách přes Horní Studénky do Jedlí. V Jedlí se napojuje na komunikaci III. třídy a pokračuje přes Crhov až do Cotkytle, kde se napojuje na značenou cyklotrasu č. 4224.
Jedná se o trasu s častým převýšením a rozmanitou krajinou. Trasa je vhodná pro zdatnější cyklisty.
 
Délka cyklotrasy:        27,5 km
Obtížnost:                   středně obtížná
Vhodnost:                   T, H
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Trasa 6230 (pracovní označení S3): Drozdovská Pila – Pivonín – Svébohov - Rovensko - Chromeč
 
trasa 6230Trasa začíná odbočením z již vyznačené cyklotrasy č. 521 a pokračuje po lesní cestě do obce Drozdov. Tento úsek se jeví spíše jako náročný a táhlým stoupáním. Trasa dále pokračuje po zpevněné polní cestě přes Pivonín a odtud dále po místní komunikaci až do Růžového údolí. Zde se napojuje na silnice III. třídy a pokračuje přes obec Václavov, Svébohov. Odtud pak pokračuje po silnici II/368 a Rovensko kde odbočuje na silnici II/369 přes Postřelmůvek až do Vyšehoří. Do obce Chromeč už opět vede po zpevněné polní cestě a je zde ukončena.
 
Délka cyklotrasy:        18 km
Obtížnost:                   středně obtížná (úsek Drozdovská pila – Drozdov)
Vhodnost:                   T, H

 

 Trasa 6231 (pracovní označení S4): Štíty – Horní Studénky – Chromeč – Postřelmov - Lesnice

trasa 6231Trasa začíná za Štíty na odbočce ze silnice I/11 a pokračuje po silnicích III. třídy přes H. Studénky, Zborov a Klášterec. Zde se opět na velice krátký úsek dostáváme na silnici I/11, který ovšem rychle opouští. Odtut dále pokračuje podél ramena Moravy po nově zbudovaných protipovodňových hrázích. Projde obcí Chromeč a po polních cestách vede až do Postřelmova. Odtud dále opět po protipovodňové hrázi a ústí na cyklotrase č. 51 a končí těsně před obcí Lesnice.

Po vybudování cyklostezky ve Štítech je možné propojení až do středu města a napojení na cyklotrasu č. 521.

 
 
 
 
Délka cyklotrasy:       20 km
Obtížnost:                   lehká až středně těžká (občasná náročná stoupání)
Vhodnost:                   T, H

Datum zveřejnění: 22. 9. 2010  |  doporučit na Facebook

 

mapa stránek  |  prohlášení o přístupnosti  |  webmaster  |  Copyright © 2010. Všechna práva vyhrazena.

tvorba webových stránek Užitečnýweb.cz